Petak, 12 travnja, 2024

[DAN GRADA BIOGRADA] Luki Filipoviću i Mariju Pelicariću nagrade za životno djelo, Ivan Knez istaknuo kao najvažnije – zajedništvo!

U nikad punijoj sportskoj dvorani biogradske srednje škole, pod vodstvom predsjednice gradskog vijeća Ivane Stamičar, a u povodu Dana Grada Biograda na Moru i blagdana nebeske zaštitnice svete Stošije, održana je svečana sjednica Gradskog vijeća Grada Biograda na Moru.
Ivan Knez


Grb Grada Biograda na Moru, gradonačelnik Ivan Knez i predsjednica gradskog vijeća Ivana Stamičar uručili su Galyini Ćosić i Zoranu Popoviću za humanitarni rad i pomoć raseljenom stanovništvu Ukrajine, posthumno Luki Škvoriću za izniman doprinos u Domovinskom ratu, Mariji Vlahović i Stanislavu Vlahoviću za doprinosu u vjerskom životu, Marku Miočeviću za izniman doprinos u Domovinskom ratu te nadbiskupu mons. Želimiru Puljiću za izniman doprinos duhovnoj zajednici na području humanističke psihologije i teologije.
Nagrada Grada Biograda na Moru dodijeljena je Luki Šangulinu za izniman doprinos na području nautičkog turizma i promidžbi jedrenja dok je Nagrada Grada Biograda na Moru za životno djelo uručena Luki Filipoviću zaslužnom za iznimna dostignuća i doprinos u razvoju društvenog i sportskog života te razvoju komunalne infrastrukture na području grada Biograda, te Mariju Pelicariću za izniman doprinosu u obrani Republike Hrvatske u Domovinskom ratu kao pripadniku 1. Gardijske brigade Tigrovi.
Gradonačelnik Ivan Knez ovoga puta izostavio je govor o razvojnim projektima Grada Biograda na Moru te istaknuo ono iznimno važno u životu, a to je – zajedništvo.
– Zato i jesmo večeras svi ovdje zajedno i redom ću vas sve pozdraviti! Da ne zaboravim, posebno pozdravljam naše prijatelje iz Bangladeša, Filipina, Konga i drugih zemalja. To su ljudi koji rade na području grada Biograda i dali smo gradsku vijećnicu za njih da uče hrvatski jezik! – kazao je Knez.
Potom je gradonačelnik Knez pozdravio brojne predstavnike prijateljskih i zbratimljenih gradova i općina iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Rumunjske te Turske.
Župan Zadarske županije Božidar Longin istaknuo je ovu godinu kao godinu promjena. Ulaskom u eurozonu i Schengen ostvarit će se napredak u gospodarstvu, naglasio je Longin, posebno u našoj najjačoj gospodarstvenoj grani – turizmu.
– Posebno je to važno i za naš grad Biograd koji bilježi nešto više od 10 posto dolazaka i noćenja u ukupnoj statistici naše županije. Rekordna turistička sezona dala je doprinos u godini s najmanje nezaposlenih do sada. Sinergija između Županije i Grada Biograda proizlazi iz naše dobre suradnje, a ja bih rekao i iz sinergije Vlade Republike Hrvatske, Zadarske županije i Grada Biograda na Moru. – rekao je Longin.
Državni tajnik Šime Erlić, a skorašnji ministar Regionalnog razvoja i fondova Europske unije te izaslanik predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, istaknuo je razvojni zamah Biograda.
– Kada se ima povećanje broja stanovnika i pozitivan prirodni prirast, odnosno povećanja broja djece u razredima osnovne škole, to znači da se u takvim sredinama živi kvalitetno. Ljudi se zadržavaju u onim krajevima gdje su osigurani „pristojni“ uvjeti za život i da se tu može kvalitetno skućiti. – naglasio je Erlić.
Prigodnu riječ u povodu svečanosti održali su još načelnik slovenske Općine Žalec Janko Kos, načelnik Općine Višnjan Anđelo Matić, guverner Antalije, najvažnije turističke pokrajine u Turskoj, Ümit Uysal te u ime nagrađenih mons. Želimir Puljić.
U zabavnom dijelu programa nastupili su „Najbolji hrvatski tamburaši“, Etno skupina „Sinovi Hercegovine“ te Kulturno-umjetničko društvo Sv. Ivan iz Medviđe.


FOTOGALERIJA


Skoči do alatne trake